ČESKÝM NÁRODNÍM SPORTEM JE HOKEJ, ALE KAŽDÝ ŠESTÝ ČECH NESPORTUJE.

Pravidelně sportuje každý čtvrtý Čech, naopak jeden z šesti dotázaných dle průzkumu Českého národního panelu nesportuje vůbec. Mezi své nejoblíbenější aktivity nejčastěji řadíme pěší turistiku, cyklistiku a plavání. Národním sportem je podle 60 % z nás hokej. Výsledky přinesl průzkum Českého národního panelu, který proběhl v polovině června na vzorku pěti set respondentů reprezentujícím internetovou populaci ČR.

V průzkumu Českého národního panelu se čtvrtina respondentů označila za pravidelné sportovce, podobně jako v Polsku
a na Slovensku, kde proběhla stejná šetření. Sezónně sportuje 24 % Čechů, téměř každý třetí Slovák (28 %), v Polsku je to každý šestý. Poláci naopak ve větší míře sporty neprovozují (téměř každý čtvrtý – 22 %), v Česku a Slovensku možnost „nikdy nesportuji“ uvedl každý šestý. Češi nejčastěji nesportují ze zdravotních důvodů (44 %), nemají na sport čas (31 %), popř. přiznávají, že jsou líní (29 %).

 

 

Za svoji nejoblíbenější sportovní aktivitu respondenti nejčastěji označili pěší turistiku (22 %), cyklistiku (14 %) a plavání (13 %).
U Slováků vede cyklistika (nejvíce v oblibě ji má každý pátý), Poláci mají nejraději pěší turistiku (18 %).

 

V otázce národního sportu mezi respondenty jednoznačně zvítězil hokej. Národním sportem je pro 60 % Čechů a také 53 % Slováků. Na druhém místě se umístil fotbal (23 % v Česku a 25 % na Slovensku), třetí místo u Čechů obsadil biatlon (3 %), na Slovensku se na třetí místo dostala cyklistika. Polskému pořadí vévodí fotbal (69 %), následovaný házenou
(10 %) a skoky na lyžích (5 %).